Voorpost bezoekt ADSAV!
(02/12/2006)

Voorpost was dit jaar wederom uitgenodigd voor het jaarlijkse congres van ADSAV! op zaterdag 2 december. ADSAV! is een Bretoensnationalistische politieke partij die streeft naar een onafhankelijke Bretagne. Zodoende ageert ze tegen de Franse overheersing en tracht ze het Bretoense volk haar Bretoense wortels niet te doen vergeten. Ze komt dus op voor de Bretoense cultuur en identiteit en keert zich tegen de mondialisering, Franse inmengingen en de massale immigratiestromen.

Een delegatie van Voorpost van Vlamingen en (Noord-)Nederlanders vertrok op de vroege vrijdagochtend richting Bretagne. Vanuit de Randstad zo’n tien uur reizen, met daarin enkele stoppen voor plaspauzes en Franse tolpoorten. We mochten van de organisatie twee nachten verblijven in een hotel vlakbij de locatie van het congres, waarnaast overigens een neonverlichte Amerikaanse voedselketen, de Buffalo Grill zich had gevestigd. We zijn na de lange reis in het aangrensde dorpje nog even een lokaal biertje gaan proeven alvorens we naar de bedstede vertrokken.

De zaterdag was gereserveerd voor het bezoek aan het jaarlijkse en reeds het 7e congres van ADSAV!. Het congres werd ludiek geopend met een tweetal sprekers, die zich al schuivend rond de microfoon om-en-om de aanwezigen welkom heetten en waar ook Voorpost nog de hartelijke begroeting toegezwaaid kreeg. Hierna opende de voorzitter zijn betoog over de Franse staat en de positie van Bretagne hierin. Hij legde de complexe situatie waarin de Bretoense beweging zich bevindt haarfijn uit. De rol die volgens de voorzitter ADSAV! kan spelen in de Bretoense vrijheidsstrijd en hij benadrukte de sterkte van de partij door te wijzen op de actieve en steeds groeiende militantenschare. En hoe belangrijk verder werving van actieve leden kan bijdragen aan een sterke en weerbare politieke partij. Hierna sprak de voorzitter van de jongerenvereniging een woordje. Hij hekelde het materialisme die de Bretoense jeugd verlamt en betreurde dat ze zodoende niet meer inzien welke gevaren onze wereld bedreigen. Daarbij haalde hij zeer treffend de kolonisering van Bretagne door Parijs aan. Een sympathisant van de partij kwam vervolgens aan het woord over het ‘oude Bretagne' en haalde zodoende nog een prachtige, oude ‘Bretoense’ tekst aan. Want anders dan in Vlaanderen hebben de Fransen het onderwijs in Bretoens verboden en zo komt het dat bijna niemand in Bretagne deze taal meer vaardig is. Ook kwam er nog een Professor aan het woord, die een aantal schriftelijke groeten van partijen buiten Europa had meegenomen en deze in het Frans had vertaald. Hierna mocht ook Michael namens de Voorpost delegatie een woordje doen. Zijn toespraak sprak de aanwezigen aan, want na de woorden “België barst” en “leve Bretagne” barste de zaal in luid gejubel uit. Na de afsluiting van dit gedeelte, begon men aan de samenzang van het Bretoense volkslied, waarop wij de ‘Vlaamse Leeuw’ mochten zingen.

Na het officiële gedeelte, werden we uitgenodigd om aan het avondeten deel te nemen. Men had een tweetal varkens geslacht en daar aardappeltjes bijgevoegd en we kregen een aantal Bretoense dranken voorgeschoteld. Men had zelfs voor een hartig nagerecht gezorgd. Al gauw veranderde de rustige zaal in een gezellige, sociale bezigheid, waar iedereen gezellig met elkaar in contact geraakte. Hierna bleek bij de Bretoenen ook nog een uitstekende muzikant aanwezig, die zowel met de trekzak als de doedelzak uitstekend overweg kon en ons nog lang vermaakte. Na afloop van deze zeer inhoudelijke dag, schudden we iedereen de hand en bedankten we voor de constructieve dag. Al met al dus een zeer typisch Europese, volkse en culturele organisatie. Met zo’n organisatie, waar de Bretoense en dus Europese cultuur zo helder in leven wordt gehouden is er absoluut nog hoop dat we het vernietigde proces van de mondialisering kunnen keren. Al met al dus ook flink veel geleerd!

Meer info over ADSAV!? Kijk ook eens op www.adsav.info!